Általános iskolai oktatás, alsó tagozat (elemi osztályok)
Iskolánk tanítói számára kiemelt fontosságú a kiegyensúlyozott, megfelelő értékrenddel rendelkező gyerekek nevelése, formálása. Ezen értékrend alapkövei a közösségi kommunikáció, a környezetszeretet, a művészetek és magyar kultúránk és történelmünk, hagyományaink alapjainak elsajátítása.
Olyan iskolát szeretnénk:
- ahová a gyerekek szívesen járnak, mert megértő, motiváló és szerető légkör veszi körül őket,
- ahol a természetes gyermeki kíváncsiságot megőrizve, az életkori sajátosságaiknak megfelelő módszerekkel tanulhatnak a diákok,
- ahol a széleskörű tevékenységkínálat segítségével a gyerekek képességei sokoldalúan fejlődhetnek, és a tanulás motivációs alapja a sikerélmény,
- ahová mindezekért a szülők szívesen hozzák gyermekeiket,
- ahol a tantestület minden tagja fontosnak érzi magát, megtalálja azt a tevékenységet, amelyhez a legjobban ért és alkotói szabadsága kibontakozhat,
- amelyik rugalmasan képes alkalmazkodni a társadalmi elvárásokhoz, a tanulók és a szülők igényeihez.
Iskolánk tanítói közössége szakmailag képzett, munkájuk iránt elkötelezett emberekből áll. Igénylik a folyamatos továbbképzést, megújulást. Tantestületünk jól összeszokott, fontos törekvése, hogy egységes pedagógiai értékeket közvetítő nevelői közösséget alkosson.
Beiratkozással kapcsolatos információk
Idegen nyelvként minden osztályban angol nyelvet tanítunk, 3-4. osztályban emelt óraszámban.
A testnevelést, angol nyelvet és vallást (református, római-katolikus, unitárius) szakképzett tanároktanítják. Választható tárgyként népi gyerekjátékokat, illetve furulyaoktatást ajánlunk.
Az iskola tanítóinak munkáját Nagy-Wolf Ildikó iskolapszichológus, Kiss-Cserey Heléna fejlesztőpedagógus és Papp Hunor iskolalelkész támogatja.
Iskolánkban délutáni foglalkozás (“Scoala dupa scoala” program) is működik naponta du. 16 óráig, ahol tanítóink a házifeladatok megoldásában segítenek, illetve játékos foglalkozásokat, furulyaoktatást tartanak. A diákok ebédeletetése modern felszereltségű ebédlőben van biztosítva, az étkeztetési szolgáltatásokra az Encyclopaedia Egyesület minden évben szolgáltatási szerződést köt a legmegfelelőbb szolgáltatóval. Jelenleg a Culina Nostra cég biztosítja diákjaink számára a változatos étrendet.
Fakultatív módon a következő lehetőségekkel élhetnek diákjaink:
- hangszeres zene (partnerségben az Instrumentor Egyesülettel)
- Aranyecset Alkotóház rajzkör (Vizi Katalin tanárnő vezetésével)
- Apáczai cserkészcsapat (érdeklődni lehet Molnár Zoltán József tanítónál és cserkészvezetőnél)
- néptánc (Csatári Erika néptáncoktató irányításával)
- modern tánc (partnerségben az Attitude Dance Tánciskolával )
- fotball (partnerségben a Dribli fociklubbal)
- úszás (partnerségben az Ebihalak Sportklubbal)
A tehetséges diákok számára fejlesztő foglalkozásokat tartunk, és rendszeresen vesznek részt különböző anyanyelvi, matematika, zenei, rajz vagy sport versenyeken. Iskolánk szervezi a megyei szintű Aranka György Nyelvművelő Versenyt a 3-4, osztály számára a megyei tanfelügyelőséggel karöltve.
Általános iskolai oktatás, felső tagozat (V-VIII. osztályok)
Osztályainkban az angol nyelvet intenzíven (heti 4 órában) oktatjuk, kiemelten figyelve a kommunikációs készségek fejlesztésére. Az osztályokba felvételi vagy különbözeti vizsga alapján lehet bekerülni. Az angol mellett német vagy francia nyelvet tanulnak diákjaink. Az idegen nyelvek mellett kiemelt szerepet kapnak a játékos személyiség fejlesztő tevékenységek, a környezeti nevelés, informatika, nyelvművelés és a történelmi identitástudat erősítése.
Az iskola tanárainak munkáját Nagy-Wolf Ildikó iskolapszichológus, Kiss-Cserey Heléna fejlesztőpedagógus és Papp Hunor iskolalelkész támogatja.
Fakultatív módon a következő lehetőségekkel élhetnek diákjaink:
- Apáczai gyerekkar (Szabadi Ildikó zenetanárnő vezetésével)
- hangszeres zene (partnerségben az Instrumentor Egyesülettel)
- Apáczai cserkészcsapat (érdeklődni lehet Molnár Zoltán József tanítónál és cserkészvezetőnél)
- modern tánc (partnerségben az Attitude Dance Tánciskolával)
- fotball (partnerségben a Dribli fociklubbal)
- drámafoglalkozás
Iskolánk képzőművészeti tagozata 2017-től kezdődően kiegészítő oktatás (suplimentar de artă) formájában működik, vagyis tanórák utáni programban bárki beiratkozhat, aki 2023 őszétől Kolozsvár és környéke valamely iskolájának ötödikes diákja lesz.
A felvételt nyert diákok heti két alkalommal rajz-grafika, festészet és kerámia-szobrászat órákon vehetnek részt, melyek során változatos képzőművészeti technikákat (linómetszet, viaszeljárás, pasztell- és tusrajz, monotípia, olaj, akril, tempera, akvarell stb.) sajátítanak el.
A tevékenységek hozzájárulnak a vizuális készségek és képességek fejlesztéséhez:
- a képzőművészeti nyelvezet értő, kreatív használata;
- a rajztudás, színérzékenység, formakultúra és kompozíciós érzék fejlesztése, illetve művészettörténeti ismeretek megszerzése;
- a diákok személyiségi vonásait gazdagító képi látásmód, arány- és ritmusérzék, valamint térlátás elsajátítása;
- az innovatív, felfedező hajlam, érzelmi-lelki fogékonyság, állhatatosság és az újszerű megoldások iránti nyitottság pallérozása;
Belföldi és külföldi pályázati kiállításokon rendszeresen díjazzák tanulóink alkotásait.
Az évente megvalósított honismereti témakörök Erdély valamely tájegységének (Kalotaszeg, Mezőség, Székelyföld, Szilágyság, Szatmár) közelképbe való hozását tűzik ki célul. A szaktanárok vezette többnapos nyári alkotótáborok, lehetőséget teremtenek az alkotómunkára, néprajzi és történelmi hagyományaink megismerésére. A diákok munkáiból kiállításokat szervezünk Kolozsváron, illetve tematikus programjainknak megfelelően, Erdély más térségeiben is.
Minden évben a diákok legsikerültebb munkáiból képzőművészeti katalógus készül.
A diákok ebédeletetése modern felszereltségű ebédlőben van biztosítva, az étkeztetési szolgáltatásokra az Encyclopaedia Egyesület minden évben szolgáltatási szerződést köt a legmegfelelőbb szolgáltatóval. Jelenleg a Culina Nostra cég biztosítja diákjaink számára a változatos étrendet.
Líceumi oktatás (IX-XII. osztályok):
Iskolánk felszereltsége, tanári karának szakmai felkészültsége megfelelő elméleti és korszerű szakképzést biztosít a tudományos és művészeti ismeretek elsajátításában. Megszerzett ismereteik birtokában a tanulók sikeresen felvételizhetnek majd a különböző felsőfokú intézményekbe (főiskola, egyetem). Ugyanakkor az iskola arra törekszik, hogy bizonyos gyakorlati felkészültséget is biztosítson az itt tanulóknak (könyvelés, számítógép kezelés, internet használata). A meghirdetett szakokon az általános műveltségi tantárgyak az oktatás alapját képezik, míg a szakképzést az iskola által felajánlott választható tantárgyak tananyagával tesszük lehetővé. Ugyanakkor a tantervben fontos szerepet kap az informatika oktatása, mint kötelező tantárgy minden szakon, amelyet elősegítenek a korszerűen felszerelt multimédia laboratóriumok.
A humán és a reálosztályokban az angol nyelvet intenzíven tanítjuk. Kiterjedt nemzetközi kapcsolataink – amerikai együttműködési program, magyarországi testvériskolák – lehetőséget biztosítanak a tanult idegen nyelvek gyakorlására. Iskolánk nemzetközileg is elismert tehetséggondozó központ a művészeti, humán és reálműveltség terén.
A IX. osztályba való felvétel a VIII. osztályos országos felmérések eredményei (80%) és a négy év átlaga (20%) alapján történik. Bővebb felvilágosítás az iskola titkárságán.
Humán, filológia osztály – intenzív angol (azonosító kód: 192):
Az oktatás tartalmát elsősorban a humán jellegű tantárgyak tananyagával biztosítjuk. A tanulók második idegen nyelvként két nyelv (német, francia) közül választhatnak. A magyar nyelv és irodalom tanulmányozása mellett hangsúlyozott szerepet kapnak a következő tantárgyak: világirodalom, művészet- és vallástörténet, művészeti nevelést biztosító tantárgyak (képzőművészetek, zene, média ismeretek), valamint szövegszerkesztés. Az emelt óraszámú angoloktatás keretében a haladó angol csoportok számára a nemzetközileg elismert Cambridge nyelvvizsgára készítjük fel diákjainkat, amelyet 11-12. osztályban sikeresen szoktak letenni. A német állam támogatásával anyanyelvi német lektort biztostunk, aki diákjainkat felkészíti a DSD1 (Deutsches Sprachdiplom) nyelvvizsgára.
A humán osztályban nyújtott képzés segítségével diákjaink sikeresen felvételiznek a filológián kívül, jogra, kommunikációra, managementre, vizuális művészetek, illetve fotó-film média szakokra is.
Reál, matematika- informatika osztály – intenzív angol (azonosító kód: 193):
A matematikai alapképzés mellett korszerű számítástechnikai ismeretek (programozás, szövegszerkesztő és adatkezelő programok) elsajátítását biztosítjuk, igény szerint – kiemelt óraszámban tanítjuk a matematikát, fizikát és informatikát. Hangsúlyt fektetünk a környezeti nevelésre és a diákoknak a kutató tevékenységbe való bevezetésére.
Diákjaink kiemelkedő eredményeket értek el a tudományos diákköri konferenciákon országos (TUDEK, RKDK) és nemzetközi (TUDOK, ICYS) szinten. A 2019-2020-as tanévben robotika szakkör indult 9-11. osztályos diákok számára a Kolozsvári Műszaki Egyetemmel partnerségben. Diákjaink sikeresen folytatják tanulmányaikat az egyetemek természettudományi, informatikai szakjain, illetve a műszaki egyetem különböző mérnöki képzésén.
Az emelt óraszámú angoloktatás keretében a haladó angol csoportok számára a nemzetközileg elismert Cambridge nyelvvizsgára készítjük fel diákjainkat, amelyet 11-12. osztályban sikeresen szoktak letenni. A német állam támogatásával anyanyelvi német lektort biztostunk, aki diákjainkat felkészíti a DSD1 (Deutsches Sprachdiplom) nyelvvizsgára.
Közgazdaság, pénzügy-könyvelés szak (azonosító kód: 191):
Az általános műveltséget biztosító tantárgyak mellett a következő szaktantárgyak szerepelnek a tantervben: könyvelési alapismeretek, kereskedelmi levelezés, pénzügyi, közgazdasági és jogi alapismeretek, piackutatás (marketing), számítógépes könyvelés.
Ezen szak diákjai számára évente 2-5 hét szakmai gyakorlati hét van szervezve. A gyakorlati oktatás keretében a Babes-Bolyai Tudományegyetemen is oktatott WinMENTOR könyvelési programot sajátíthatják el diákjaink. A gyakorlati képzés fontos eleme 11-12. osztályokban a gyakorlóvállaltok programja. A Glassic Line, illetve a Heaven Cake gyakorlóvállaltok révén diákjaink megismerik egy vállalat működtetésének problémáit a bejegyzéstől kezdődően a termékskála kialakításáig, illetve a promociós anyagok és stratégiák kivitelezéséig.
A Szülőföld Alap, majd a Bethlen Gábor Alap támogatásainak köszönhetően a szakmai gyakorlat a modern oktatás igényeinek megfelelően felszerelt közgazdasági laboratóriumban zajlik. A megszerzett szakképzés már érettségi után munkalehetőséget jelent diákjaink számára, ugyanakkor szakirányú egyetemi képzés esetében előzetes ismereteik jelentős előnyt jelentenek.